SİPARİŞ ADIMLARI

1-Ürün veya Hizmetin Seçilmesi

www.imotim.com’da arama bölümüne yazarak ürünlere ulaşabilir veya web sitesinin sol tarafında bulunan kategorilerden ürünleri inceleyebilirsiniz. İstediğiniz ürünü alışveriş sepetine eklemek için Sepete Ekle butonuna basmanız yeterlidir.

2- Teslimat Adresini Belirleme

Siparişinizi ve faturanızı size gönderebilmemiz için daha önce kaydetmiş olduğunuz bir adresi seçmeniz veya yeni bir adres girmeniz gerekir. Siparişiniz sevkiyata çıkmadan önce adres değişikliği yapabilirsiniz.

3-Ödeme Yöntemini Seçme

Ödeme yöntemlerinden Kredi kartı, havale/EFT seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

4- Sipariş Özeti Sayfasından Bilgileri Kontrol etme

Siparişinizi onaylamadan önce sipariş özetine bakıp girmiş olduğunuz bilgileri kontrol edin.

Hatalı olarak girdiğiniz bilgileri düzeltmek için geri al butonuna basarak önceki adımlara gelip değiştir butonuna basarak hatalı bilgileri düzeltebilirsiniz.

5- Siparişi Onaylama

Sipariş özeti sayfasından girdiğiniz bilgileri kontrol edin. Ön Bilgilendirme Formu ve Mesafeli Satış Sözleşmesini okuyup kabul ettiğinize dair kutucukları işaretleyin ve siparişi onayla butonuna basıp siparişinizi tamamlayın.

SÖZLEŞMELERİN SAKLANMASI

Satın almış olduğunuz ürün ve hizmete ilişkin Ön Bilgilendirme Formu ile Mesafeli Satış Sözleşmesi Satıcı tarafından 3 yıl süre ile elektronik ortamda saklanır. Bu sözleşme ve formlara siparişlerim sayfasında siparişten itibaren 3 yıl süre ile ulaşabilirsiniz.

TESLİMAT BİLGİLERİ

Siparişinizin ödemesinin yapılmasından sonra ürün sayfasında belirtilen sevkiyat süresi içerisinde ürün sevk edilir.

SİPARİŞLERİN İPTALİ ve İADESİ

Siparişi iptal etmek istediğinizde siparişlerim sayfasından iptal veya iade butonuna basarak gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI

Elektronik ticaret dolayısıyla sizden elde ettiğimiz kişisel verileri hukuka uygun şekilde işlemekte ve gizli tutmaktayız. Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin detaylı bilgilere https://imotim.com/kisisel-verilerin-korunmasi-ve-gizlilik/ adresinde yer alan Kişisel Verilerin Korunması linkinden ulaşabilirsiniz.

ALTERNATİF UYUŞMAZLIK ÇÖZÜM MEKANİZMALARI

Alıcı ve Satıcı arasında çıkacak uyuşmazlıklarda, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından her yıl aralık ayında belirlenen parasal sınırlar dahilinde tüketicinin mal veya hizmeti satın aldığı veya ikametgahının bulunduğu yerdeki Tüketici Hakem Heyeti veya Tüketici Mahkemesi yetkilidir.