Uncategorized

Küçük Mekânlarda Büyük Konfor Sunan Mobilyalar

Küçük yaşam alanları için mobilya seçimi yapmak, her zaman zor bir konu. Günümüzde az eşya ve fonksiyonel bir yapı esas olsa da eğer odaların metrekaresi düşükse bu durum daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Peki, küçük mekânlar için mobilya seçimi nasıl yapılır? Bu soru, evin her alanı için farklı şekilde cevaplanabilir. Ancak burada temel hedef, hareketlerin kısıtlanmadan, rahat edilmesidir. Bu sebeple mobilya seçimi yapmadan, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlara dikkat ederseniz, daha rahat ve konforlu odalara sahip olabilirsiniz.

Küçük Mekânlar İçin Mobilya Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer yeni bir eve taşınıyorsanız veya tüm mobilyalarınızı yenilemek istiyorsanız, ilk olarak her odanın enini ve boyunu ölçmeli, odaların kaç metrekare olduğunu bilmeli ve bunu not almalısınız. Her ne kadar akşamları TV karşısına geçip ailecek oturabileceğimiz büyük ve rahat bir koltuk hepimizin arzusu olsa da eğer odanızın ölçüleri uygun değilse bu istekten feragat etmeniz gerekebilir. Burada seçtiğiniz mobilyanın tarzı ise tamamen size kalmış; bu noktada zevkinizi konuşturabilirsiniz. İsterseniz küçük mekânlar için mobilya seçerken Rustik, Bohem ve İskandinav tarzı gibi 2021 yılının modasını yansıtan tercihlerde bulunmak elinizde. Sadece alacağınız mobilyanın gereğinden büyük olmamasına dikkat etmeli ya da odanıza uygun ölçülerde yaptırmaya özen göstermelisiniz.

Küçük alanı olan odanız için mobilya satın almadan önce mutlaka mobilyanın net ölçülerini talep etmeli ve bu parçanın odanızda nasıl duracağını aklınızda tasarlamalısınız. Bu durum sadece koltuklar için değil, masalar için de geçerli çünkü bu tip eşyalarda en büyük sorun, genellikle büyük olmasıdır. Bizim önerimiz, bu tip büyük mobilyaları koyacağınız alanları mutlaka önceden ölçmeniz ve mobilya alışverişine öyle çıkmanız.

Küçük Mekânlarda Optimum Konfor Nasıl Sağlanır?

Küçük mekânlarda konforlu alanlar oluştururken önemli olan, mobilyanın boyutundan ziyade nasıl bir mobilya seçtiğinizdir. Dolayısıyla küçük bir odada da maksimum konfor sağlamanız mümkün. Dikkat etmeniz gereken en önemli konu, alacağınız mobilyanın insan ergonomisine uygun olması. Ayrıca mobilyanın iyi malzemeden üretilmiş olmasının da sağlığınız açısından önemli olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Küçük mekân kullanımı, evlerde her odada farklı olduğundan hepsinin ayrı ayrı ele alınması gerekir. Peki daha konforlu ve rahat kullanım için neler yapabilirsiniz? Tavsiyelerimizi, sizin için bir araya getirdik.

Oturma Odaları

Oturma odanız küçükse mekânın kullanımı ölçülerini aldıktan sonra, tercih edebileceğiniz farklı mobilya türlerini araştırmalısınız. Üçlü koltuk sığamayacak kadar küçük bir odanız varsa ikili koltuğu bir seçenek olarak ele alabilirsiniz. Ayrıca köşe koltuklar da oldukça pratik ve rahat bir seçenek olabilir. Böylece odanızdaki kör bir köşeyi koltuk koyarak değerlendirebilirsiniz.

Düzgün planlanarak yerleştirilmiş ikili koltuğun yanı sıra tekli koltuk ya da rahat berjerler, tüm oturma sorununu çok şık ve zarif bir şekilde çözebilir. Eğer televizyonunuzu duvara monte ederseniz, onun altına da uygun bir sehpa yerleştirerek bazı eşyalarınız için depolama sorununu da çözmüş olursunuz. Sehpanın üzerine koyacağınız dekoratif objelerle odanıza kendi imzanızı atmanız da mümkün. Ayrıca koltuk ve TV sehpası seçiminizi açık renklerden yana yaparak çok daha geniş ve ferah bir görünüm elde etmeniz mümkün.

Salon

Salonlar, pek çok evin en geniş odalarıdır ancak günümüz modern dünyasında özellikle apartman dairelerinde oldukça küçük salonlar da karşımıza çıkıyor. Küçük mekân kullanımı için en zorlu alanlar, salonlar çünkü hem oturma takımı hem de masa takımının çok iyi seçilip yerleştirilmesi gerekiyor. Güzel bir planlama yaparsanız, konforlu bir mekân elde etmeniz mümkün. Evlere gelen misafir sayısı değişebildiği için, burada mümkünse üçlü koltuk tercih edin ancak eğer mümkün değilse ikili koltuğa ek olarak, sandalyeleriniz oldukça konforlu olmalı.

Köşe koltuklar burada yine kullanışlı bir alternatif olabilir. Ayrıca uygun büyüklükte bir masa koymak, misafirlerinize olan ikramlarınız için bir yer sağlayabilir. Bunların haricinde bitkileriniz ve dekoratif objeler için, yer kaplamaması adına duvara sabitlenmiş rafları kullanmak, harika sonuç verecektir. Ayrıca küçük salonlarda duvarda ayna kullanmak hem mekânı geniş gösterir hem de dekoratif olarak oldukça şık bir görünüm sunar.

Küçük mekân kullanımı içerisinde konfor, sizin tercih ettiğiniz mobilyalara bağlı olduğundan güzel bir planlama yaparsanız üstün konfor elde edebilirsiniz.

Yatak Odası

Normal bir yatak odasında yatak oldukça büyük olur ve dolaplar ile diğer eşyalar da depolama çözümü oldukları için yine oldukça geniş yapıdadır. Sonuç olarak da bu büyük mobilyalar, yaşam alanımızı kısıtlar.

Bu sebeple yatak odalarında küçük mekân kullanımını doğru yapmak için, ilk olarak yine odanın büyüklüğünü bilmeniz gerekir. Eğer yatak odanız küçükse, kesin ölçüleri bilmeniz şart çünkü burada kullanılan eşyalar ve mobilyalar, ağırlıklı olarak daha büyüktür.

Yatak odanıza mobilya seçerken yatağın ölçüsüyle oynamanız diğer mobilyalara göre biraz daha zor çünkü yataklar genellikle standart ölçülerde oluyor. Ancak gardırop, konsol, makyaj masası ya da komodin gibi diğer mobilyaları odanıza uygun ölçülerde seçebilirsiniz.

Ayrıca gardırobunuzu sürmeli alabilir ve kapak açılmaması problemini ortadan kaldırabilirsiniz. Yatak başınıza komodin koymak zorunda değilsiniz. Eğer komodin alacaksanız da geniş çekmeceli olanları tercih ederek kendinize depolama alanı oluşturabilirsiniz. Makyaj masası ya da tuvalet aynası seçerken de çekmeceli olmasına özen gösterin. Hatta uygun bir şifonyerin üzerine şık bir ayna sarak hem yerden tasarruf edip hem de çok fonksiyonlu bir mobilya tercih etmiş olursunuz.

Çocuk Odası

Küçük mekân kullanımı, en kolay ve pratik olarak çocuk odalarında uygulanır. Yatak tek kişilik olacağından kullanılan alan da azdır. Burada da dolabın, sürme dolap olarak tercih edilmesi, ekstra alan sağlayacaktır. Ders çalışması için odanın yapısına uygun bir masa ve konforlu bir sandalye seçmek, küçük mekân kullanımı açısından oldukça kolay çünkü çocuk odası mobilyaları hâlihazırda küçük boyutlarda da üretiliyor. Ayrıca bu masalar çekmeceli olduğu için, odada kalemlik, kalemler, kâğıtlar ve diğer küçük unsurlar buraya rahatlıkla sığar. Böylece çocuk için yeterli olacak bir depolama alanı da hazırlanmış olur.

Kitaplık fazla yer kaplayacağı için, bunun yerine duvarlara sabitlenen rafları tercih edebilirsiniz. Böylece çocuklar kitaplarını buradan alabilir ve fazla eşyalarını da buraya kaldırma fırsatı bulabilir.