Uncategorized

Mobilya Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ev dekorasyonunun yapı taşları olan mobilyalar, evinizin şık görünmesini sağlayan yegâne unsurlar. Ancak mobilya seçerken sadece şık olmasına değil, işlevsel ve rahat olmasına da dikkat etmek gerekiyor. En sık yaptığımız hatalardan bir tane, hiç de konforlu olmayan mobilyaları sırf güzel görünüyor diye satın almak.

Hayatımızı kolaylaştıran mobilyalar, yoğun bir iş gününden sonra eve geldiğinizde evinizin ne kadar rahat ve güzel olduğunu hissettiren mobilyalardır. Eğer şu anda sahip olduğunuz mobilyalarınız bu hissi vermiyorsa mobilya seçiminiz yanlış olabilir. Peki, mobilya alırken öncelikli olarak nelere dikkat edilmeli? Cevabı, yazımızda…

Mobilya Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Mobilya seçimi, günümüzde mobilyalarını değiştirecek olan insanlar için korkulu rüyalardan biri. Çünkü birden fazla eşya alıp, bu eşyalar arasındaki uyumu yakalamak oldukça zor. Sizler için mobilya seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken her detayları bir araya getirdik. Bu başlıklara göz atarak doğru mobilya seçimi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mobilya Boyutları Nasıl Seçilmeli?

Şıklık ve konfordan önce mobilyalarınızın yerlerini belirlemeniz ve gereken ölçüleri almanız gerekiyor. Evinizin ölçülerine uygun olan mobilyaları alırsanız hayal kırıklığına uğramamış olursunuz.

Bunun yanı sıra, eğer eviniz küçükse büyük mobilyalardan kaçınmalısınız. Çünkü küçük bir odaya kaba ve büyük mobilyalar seçmek, evinizi çok kalabalık göstererek size ferahlık duygusu yerine bunalma hissi verir. Eğer eviniz büyükse küçük mobilyalardan kaçınmalısınız. Evinize alacağınız mobilyaların evin boyutu ile doğru orantılı olması oldukça büyük bir önem taşıyor. Aksi halde eviniz dağınık ya da boş görünebilir.

Mobilya Tarzı Nasıl Seçilmeli?

Mobilya tarzı seçmek, en önemli unsurlardan biri. Çünkü mobilyalar, her sıkıldığınız zaman değiştirebileceğiniz eşyalar değil. Bu nedenle tarzınıza en uygun, sizi en iyi yansıttığını düşündüğünüz mobilyaları seçerek mobilyalarınızı sıkılmadan, uzun yıllar kullanabilirsiniz. Sizlere fikir vermesi açısından en trend mobilya tarzlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Modern tarz, genellikle sade renkler ile şık görünümü yakalamak isteyen kişilerin tercihidir. Modern mobilya tarzında genellikle siyah, bej ve beyaz gibi renkler kullanılır.
 • Country tarzı, ferah bir ev isteyenlerin ilk tercihi olarak karşımıza çıkıyor. Bu tarzdaki mobilyalar eskitilmiş görünümlü ve açık renklerdedir. Gösterişten uzak olan bu tarz, son zamanlarda oldukça popüler.
 • Avangart tarz, gösterişli mobilyalardan oluşuyor. Genellikle büyük mobilyaların kullanıldığı avangart tarz, büyük evler için ideal.
 • Retro tarz, koyu renklerin hâkim olduğu ve sizi eski zamanlara geri götürecek bir mobilya tarzıdır. Bu tarzda ahşap mobilyalar ön plana çıkıyor.
 • Vintage tarz, Türkçe tabirle nostaljik olarak adlandırılabilir. Vintage tarzda mobilya almak isteyenler, alacakları ürünlerin modasının geçmiş olmamasına dikkat etmeli.
 • Pop color tarzı, genellikle pastel renklerin kullanıldığı bir tarz. Koyu renklere yer verilmeyen bu tarz, evinde enerji arayanlar için ideal.

Mobilya Kumaşı Nasıl Seçilmeli?

Mobilya seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da mobilyalarda kullanılan kumaşın türü. Kolay lekelenen ve temizlemesi zor kumaşlar, evinizden nefret etmenize sebep olabilir. Bunun yanı sıra kumaşın rengi de oldukça önemli. Eğer kumaş rengi çok açıksa, lekeler çok bariz olarak görünebilir. Bu nedenle özellikle evde küçük bir çocuk varsa beyaz ve açık renk kumaşlardan uzak durmanızda fayda var.

Bazı kumaşlı yüzeyler, temizleme aşamasında oldukça zorluk çıkarabilir. Bunun nedeni, kumaşın kalitesidir. Eğer mobilya kumaşı fazla inceyse, temizlerken yıpranabilir. Bu nedenle alacağınız mobilyalarda kumaş detayı varsa, kumaş kalitesine ve rengine dikkat etmelisiniz.

Mobilya Rengi Nasıl Seçilmeli?

Mobilya seçimi için en çok kafa karışıklığına neden olan konulardan bir tanesi de renk. Uzun süreler boyunca kullanacağınız mobilyaları, kısa dönem trendleri olan renklerde tercih etmemelisiniz. Bu sizin mobilyalarınızdan kolayca sıkılmanıza neden olabilir.

Mobilya rengi seçerken, evinizdeki tüm eşyaların uyum içinde olmasına da dikkat etmelisiniz. Sevdiğiniz her rengi evinizde kullanmanız, büyük bir karmaşaya neden olabilir. Mobilyaların halı, perde gibi detaylarla uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.

Rahat Mobilya Nasıl Olmalı?

Özellikle sandalye, koltuk, yatak gibi mobilyalarda şıklıktan çok rahatlık ön planda olmalı. Rahatsız olan bir yerde oturmak ve uyumak oldukça zor. Bu nedenle bu tarz mobilyaları satın almadan önce denemeniz önemli.

Eğer sandalyenin ya da koltuğun minderi fazla yumuşaksa, bu rahat olduğu anlamına gelmez. Gereğinden yumuşak minderli mobilyalar, duruş bozukluklarına ya da ağrılara sebep olabileceği gibi sert minderli olanlar ise, konforlu olmadığı için tercih edilmemeli.

Ayrıca alacağınız mobilyaların ergonomik bir yapıda olmasına da dikkat etmelisiniz. Ergonomik mobilyalar, işlevsellik açısında ideal şekilde üretilir. Bu sayede evinizde bulunduğunuz zamanın kalitesi artar.

İşlevsel Mobilyalar Nasıl Olmalı?

Nüfus artışı ve hızlı şehirleşme nedeni ile evlerin boyutları artık eskisi kadar büyük değil. Bu nedenle eve fazla eşya sığdırmaya çalışmak yerine, tek bir mobilyayı birden fazla işlev için kullanmak daha mantıklı bir hale geldi. Örneğin yataklarınız baza şeklinde olursa kullanmadığınız eşyaları depolayacak bir alanınız olur. Koltuklarınız ise çekyat tarzında olursa evinize gelen misafirler için yatacak bir yer olur. Bu şekilde daha pek çok örnek sayılabilir. Bu nedenle mobilyalarınızı çok yönlü kullanabileceğiniz şekilde seçmeniz hayatınızı kolaylaştırır.

Mobilyalara Uygun Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Mobilya seçimi yaptıktan sonra evinizde mobilyalara uygun olmayan eşyaları değiştirmeniz gerekebilir. Eğer sadece birkaç mobilyanızı değiştirecekseniz, evde geri kalan eşyaların rengini de göz önünde bulundurmalısınız. Ancak evdeki tüm mobilyaları değiştiriyorsanız, renk konusunda daha özgür olabilirsiniz.

Aydınlatma, abajur, kilim, halı, yastık, minder gibi küçük detayları atlamamalı ve evin tüm görünümüne uygun mobilyalar seçmelisiniz. Mobilyalarınızla uygun olmayan bir tablo bile, evinize kötü enerjiler yayabilir. Aşağıda yer alan listeye bakarak mobilyalara uygun dekorasyon hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 • Eğer seçtiğiniz koltuk takımı faza gösterişli ise salonda bulunan diğer mobilyaların daha sade olması gerekir. Aksi takdirde salonunuz göz yorucu bir hale gelir.
 • Eğer evinizde, mobilya alacağınız oda küçükse kaba ve koyu renkli mobilyalardan uzak durmalısınız. Siyah renk, odanın olduğundan daha küçük görünmesine sebep olurken, büyük mobilyalar da yaşam alanını daraltacaktır.
 • Mobilya alacağınız odanın duvarları renkliyse ya da desenli duvar kâğıdı varsa, mobilyanızı uygun olarak seçmeli ya da odanızı yeniden boyamalısınız. Mobilyalarınız ne kadar güzel olursa olsun, eğer duvarınızda desenli bir duvar kâğıdı ya da alışılmadık bir renk varsa odanız yeterince iyi gözükmeyecektir.
 • Mobilya seçimi yapmadan önce birbirleri ile uyumlu renkler hakkında araştırma yaparak fikir sahibi olabilirsiniz. Bu sayede seçim yapmanız kolaylaşacak ve seçimleriniz çok daha doğru olacaktır.
 • Sade mobilyalar aldıysanız, abartıya kaçmamak kaydıyla vazo, tablo, biblo gibi detaylara evinizde yer vermelisiniz. Bu sayede eviniz sıradanlıktan kurtulacaktır.
 • Mobilya alır almaz hemen dekorasyon ürünleri almamalı ve bir süre evinizi sade bir şekilde kullanmalısınız. Evin genel haline bir süre baktıktan sonra aklınıza daha iyi dekorasyon fikirleri gelebilir.

Siz de evinize mobilya almak istiyorsanız, belirttiğimiz tüm detayları göz önünde bulundurmalı ve bu doğrultuda kararınızı vermelisiniz. Aksi takdirde mobilya seçimi, sizin için bir kabusa dönüşebilir.