Uncategorized

Neden Tartışmasız İnegöl Mobilya

Türkiye de Mobilya üretimi yapılan birçok il mevcutken  İnegöl’ün mobilya sektörünün lider konumda olması İnegöl’ün mobilyaya yoğunlaşmasının doğal bir sonucudur. İnegöl üç yüz bin nüfuslu nispeten küçük bir yerleşime sahip kendi içinde ulaşım problemi olmayan bir şehirdir. Ayrıca Ankara Bursa yolu üzerinde, Bursa Eskişehir ve İstanbul’a çok yakındır.

Şehrin küçük  ve ulaşımın kolay olması etkileşimi,  dolayısıyla tasarım kültürü ve üretim teknolojilerinin   gelişim ve yaygınlaşmasını kolaylaştırmıştır.

İnegöl’de ki bir üretim birimi  için tasarım yeteneği ve üretim teknolojisi çok para kazanabilmek demektir. Bu bilgi büyük kapasiteli bir üreticiden üretim tesisi olmayan bir ustaya kadar mobilya Koltuk sektörünün içinde ki her bireyin anonim inancıdır.

İnegöl’de her yıl iki bahar ilkbahar ve son baharda düzenlenen İnegöl Mobilya Fuarı MODEF, üretici, zanaatkar ya da mobilya tasarımcılarının tasarım ve kalitelerini ulusal ve uluslararası mobilya pazarına sunumunu kolaylaştırır.

Her üretim biriminin de ümidi o yıl içerisinde yapacağı tasarımlardan biri veya bir birkaçının yıldızlaşıp  tutulmasıdır. Tasarımın tutulması o üretim biriminin uzunca bir süre kolayca çok kazanması sonucunu doğurur. Çok kazanma sürecinin başlangıç yıllarında iyi idare edilmesi büyük ölçekli bir üreticinin doğuşu ile sonuçlanır.

Böyle olduğu için bir usta az bir sermaye ile üretime başlarken ilk yaptığı şey tasarımdır. İkinci yapacağı şey ise daha ucuza daha kaliteli üretebilmenin metodunu bulmak ya da zaten bildiği bir üretim teknoloji ve yöntemini tekrar etmektir. Bu yöntem ve şekille İnegöl’de  her yıl yüzlerce yeni üretim birimi mobilya üretimine başlar. İnegöl Mobilyasının bu devinimi mobilya arayanlara her sezonda binlerce yeni tasarım sunar. 

Tasarım kültürünün doğal sonucu olarak mobilya arayan herkesin aradığı mobilya ve koltuğu bulabileceği  bir yerdir İnegöl. O binlerce tasarımdan onlarcası sadece bir tane üretildikten sonra, bazen maliyet hesabı, bazen yaygın tüketici beğenileri ile örtüşmediği gerekçeleri ile seri üretime sokulmaz.  İnegöl de mobilya koltuk ya da sandalye almaya geldiyseniz sadece sizde olacak bir köşe koltuk, klasik koltuk, tv ünitesi, yatak odası ya da konsola sahip olabilirsiniz.  

İnegöl’ün Üretim teknolojilerinde ki yenilikçiliği üretim kalitesini arttırırken maliyetleri düşürmesi ile nihai tüketicinin mobilya koltuk, her çeşit yüksek kalite möble ye daha makul  fiyatlarla ulaşmasını sağlar.

Bu mobilya habitatı niteliğindeki İnegöl de  mobilya üreticisi işletmelerin doğuşu ve ciddi parasal büyüklüğe ulaşmasını kolaylaştırırken ne yazık ki İnegöl, büyük ölçekli firmaları idare etme ve marka oluşturmada genellikle yetersiz kalır ve bilinirlikte başarısız olur.

Ekonomik büyüklük ve üretim kapasitesi  uluslararası düzeyde olduğu halde markalaşma çabaları halen ulusal düzeye ulaşamamış  düzinelerce  firma sayılabilir. Bir başka yazımızda inegöl’ün ümit vadeden  mobilya koltuk üreticilerini inceleyeceğiz.

 İnegöl mobilyasının lider markaları  Saloni  ve Çilek  Mobilyanın ulaştığı ulusal ve uluslararası marka görünürlüğüne gelecekte birçok yeni mobilya koltuk ve sandalye üreticisinin ulaşabileceğine inanıyorum. 

Gelişiminde ümitli olduğum üreticilerin bir kısmını şöyle sayabilirim.  Nils Mobilya, Seyran Koltuk,  Okan Koltuk, Muzaffer Mobilya,  Modis Mobilya Koltuk, Weltew Mobilya, Sanat Mobilya, HKM Mobilya, ŞKM Mobilya, Arı Mobilya, İdol Mobilya, Gala Mobilya, Dilay Lüxev, Aykaç Mobilya, ÇMS Mobilya. Bu saydıklarım inegöl’deki 2500 üreticiden araştırmasız ilk anımsadıklarımdır. İkinci yazımıza araştırarak başlayacak ve bu listenin hayli uzayacağına inanıyorum.

Gelecek yazımızda inceleyeceğimiz bir başka husus da Mobilya E ticareti.  Mobilya Koltuk ve her çeşit Furniture arayan nihai tüketici için İnegöl de kurulu e-ticaret sitelerinin neden aynı kalite mobilya ve koltuğu daha ucuza temin edebileceklerini, direkt üreticiden almaya göre daha güvenli olabileceklerini anlatacağım.

Güvenli alışveriş ve esenlik diliyorum.