Uncategorized

Rengârenk Koltuklar

İç ve dış mekân dekorasyonunda koltuk kullanımı en önemli hususlar arasında yer alıyor. Yaşam alanı içerisinde harmoni sağlamanın en önemli şartı, koltuk gibi büyük ve sık kullanılan mobilyaların doğru seçilmesi. Mobilya sektörü oldukça geniş olduğu için, kişilerin tercihlerine de bağlı olarak her yıl yeni trendler ortaya çıkıyor. Eğer modern ve çağı yansıtan bir mekân oluşturmak istiyorsanız, 2021 moda mobilya renkleri ve stillerini bir araya getirdiğimiz yazımızı mutlaka okumalısınız.

Koltuklar özellikle evlerde, hemen hemen her odada kullanılır. Salonlardan mutfaklara, oturma odasından çocuk odasına kadar bulunan bu eşyaların son modaya uygun seçilmesi, yaşam alanlarınıza yeni bir renk ve atmosfer getirmek için birebir. Peki, 2021 yılı tasarımlarında, koltuk kategorisinde trend ne yönde olacak ve mobilyaların renk uyumu nasıl olmalı?

Rengârenk Koltuklar Nerelerde Kullanılabilir?

Rengârenk koltuklar, arzunuza göre oldukça geniş bir kullanım alanına sahip. Bu mobilyaları en tercih edebileceğiniz odaları şöyle sıralayabiliriz:

  • Oturma odaları
  • Salonlar
  • Çocuk odaları
  • Bebek odaları
  • Mutfaklar
  • Teraslar
  • Balkonlar

Buna karşılık mekânlar değiştikçe, tercih edilen rengârenk koltuklar da farklılık kazanıyor. Bu sebeple yaptığınız tercihler, mobilyayı kullandığınız odaya uygun olmalı ve bulunduğu ortamla bir uyum yakalamalı. Peki, bu odalarda kullanım nasıl olur ve 2021 mobilya renk trendleri uyarınca hangi renklerin seçilmesi gerekir?

2021’in Mobilya Renk Trendleri

2021 moda mobilya renkleri, neredeyse geride bıraktığımız 2020 yılının devamı durumunda. Yani şu an mevcut olan trendler, 2021 yılında da devam edecek gibi görünüyor.

Eğer evinizi baştan oluşturmak istiyorsanız ya da yeni bir eve taşınacaksanız, 2021’in moda mobilya renklerinin insana huzur veren, pastel renklerden meydana geldiğini söyleyebiliriz. Buna uygun tercihler yaparsanız hem gelecek yılın modasını yakalayabilir hem de evinizde huzur ve sükûnet dolu bir ortam oluşturabilirsiniz.

Buna ek olarak toprak rengi mobilyalar ile mavi, beyaz gibi renklerde koltuklar da 2021 moda mobilya renkleri içerisinde. Fuşya, pembe, mor, canlı kırmızı ve kızıl da 2021 trendleri arasında yer alıyor.

2021 moda mobilya renkleri açısından bir doğaya dönüş yaşanacağından bahsedilebilir. Bu sebeple yeşil ve tonları da bu modada büyük bir öneme sahip.

2021’in Mobilya Tarzları

Peki, 2021’de hangi tarzda mobilyalara göreceğiz? Mobilya uzmanları ve ünlü tasarımcılar tarafından yapılan açıklamalar, 2021 yılında mobilya trendlerinin özellikle 3 nokta üzerinde yoğunlaşacağına işaret ediyor.

  • İskandinav Tarzı Dekorasyonlar
  • Rustik Tarz Dekorasyonlar
  • Bohem Tarz Dekorasyonlar

Eğer modern bir ortam meydana getirmek istiyorsanız, bu mobilya seçeneklerinden herhangi birini kullanarak, rengârenk koltuklar ile birleştirebilirsiniz. Tabi burada mobilya tarzınızı seçtikten sonra, renkleri 2021 moda mobilya renkleri uyarınca belirlemeniz ve bu renklerde seçim yapmanız gerekir.

Bu sayede yaşam alanlarınıza yeni bir hava getirebilir, kendinizi ve evinize gelen herkesi bu seçimin altına alabilirsiniz. Ayrıca tüm eve aynı mobilya stilini uygulamanız mümkün olduğu gibi, her odada farklı bir dekorasyon da kullanabilirsiniz.

Mobilyanın Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Bu konu aslında size bağlı ve koltuk ile duvar rengi seçimlerinize göre şekilleniyor. Dolayısıyla burada öncelikle bir plan yapmanız lazım. Cevaplamanız gereken soru, “Hangi renkleri kullanmak istiyorum?” Mobilya alışverişine ancak bu soruları cevapladıktan sonra başlamalısınız.

Buna bir cevap bulduktan sonra, 2021 moda mobilya renkleri içerisinde trend olan ve daha önce bahsettiğimiz renklerden tercih yaparak, duvarlarınızı boyayabilirsiniz. Ardından rengârenk koltuklar için kullanacağınız dekorasyona karar verebilirsiniz. Örneğin duvar rengi olarak canlı kırmızı kullanırsanız mobilyalarınızın renk uyumu bununla çok zıt olmamalıdır. Bu nedenle beyaz, kırmızı ve kızıl renkler, evinizde muhteşem bir harmoni sağlayacaktır. Tam tersine duvarlarınızı soft renklerle boyadıktan sonra rengarenk koltuklar kullanarak koltuklarınızı evinizin ve odanızın odak noktası haline getirebilirsiniz.

Eğer mavi ağırlıkta bir oda tercih etmişseniz, burada mobilya renk uyumu için beyaz, mavi ve yeşil kullanmanız doğru olacaktır. Beyaz tercih ederseniz mor, kırmızı, yeşil ve diğer 2021 moda mobilya renkleri kullanılabilir. Zaten beyaz nötr bir renk olduğu için tüm renklerle güzel bir denge yakalar.

Kısacası “mobilyanın renk uyumu nasıl olmalıdır?” sorusunun cevabı, sizde ve yapacağınız tercihlerde gizli. Mobilya satın almadan önce aklınızda bir plan oluşturursanız, sonrası çok daha kolay!