Sıkça Sorulan Sorular

Üye girişi bölümünün hemen altında yer alan “Parolanızı mı unuttunuz?” linkine tıklayıp e-posta adresinizi yazın. Şifre sıfırlama isteği butonuna tıkladığınızda girmiş olduğunuz e-posta adresinize yeni şifreniz gönderilecektir. E-posta ayarlarınızdan kaynaklı olarak şifre sıfırlama postası “spam” klasörüne düşebilir. Bu klasörü kontrol etmeyi unutmayınız.

Seçtiğiniz ürünü sepetinize ekledikten sonra satın al butonuna tıklamalı ve teslimat ile fatura adres bilgilerinizi doldurmalısınız. Sonra ödeme ekranına geleceksiniz. Burada istediğiniz ödeme yöntemini seçtikten sonra siparişinizi tamamlayabilirsiniz.

Sattığımız tüm ürünler ithalatçı veya imalatçı firma garantisi altıdadır. Onarım ve değişim işlemleri garanti veren firma ve yetkili servisleri tarafından yapılmaktadır.

Garanti ve kullanma kılavuzlarının yetkili servisler bölümünden ürününüz ile ilgili yetkili servisi bulabilirsiniz. Eğer bulamazsanız iletişim adreslerimizden bize başvurabilirsiniz.

Hasarlı çıkan ürünlerin değişimi veya iadesi için Ürün İadesi ve Ürün Değişimi butonlarına tıklayıp gerekli bilgileri girmeniz gerekmektedir.

Bu ürünleri size teslim edilen ambalajıyla ve bütün aksesuarıyla birlikte doğrudan İMOTİM.COM’a göndermeniz gerekmektedir.

Hasarlı ürünler için onarım, iade ve değişim hakkınız bulunmaktadır. Bu haklardan hangisini seçtiğinizi bir kağıda yazıp ürünle beraber tarafımıza yollamalısınız.

Bu kategoriye giren ürünlerin kargo ücretleri imotim.com tarafından karşılanır.

Ödemenizi aşağıdaki seçeneklerden birini kullanarak yapabilirsiniz.

  1. Kredi Kartı/Banka Kartı
  2. Havale/EFT

Fiyatlarımız KDV dahil edilerek size gösterilmektedir.

Fatura ve teslimat adresleriniz farklı olabilir. Fatura ve teslimat adreslerini girmek için ilgili alanada ayrı bölümler yer almaktadır. Kargo fiyatı ürün teslimatı adresinize göre belirlenecektir.

Üyelik kaydı yaparken ve adres bilgilerinizi girerken dikkatli olmanız önemlidir. Güvenliği sağlamak için sizinle irtibat kurulamaması durumunda siparişiniz iptal edilerek ücret iadeniz gerçekleştirilecektir.

imotim.com kullanıcılarının tüm kişisel verileri, yüksek güvenlik standartlarında saklanmakta ve size belirtilen amaçlarla mevcut mevzuat çerçevesinde kullanılmaktadır.

imotim.com, kullanıcılarının kişisel verilerini kullanıcı onayı olmaksızın hiçbir isim altında, hiçbir nedenle ve hiçbir muhatap nezdinde açıklamamayı, söz konusu bilgileri üçüncü şahıslarla paylaşmamayı ve hiçbir surette kötüye kullanmamayı taahhüt ve garanti eder.

Açık rızanız olması kaydıyla size bildirilen amaçlarla kişisel verileriniz kullanılmaktadır.

www.imotim.com siber güvenlik bakımından son derece güçlü bir yapıdadır. Ödemelerin alınması için birlikte çalıştığımız aracı kurumların güvenilir altyapısı sayesinde gönül rahatlığıyla alışverişinizi yapabilirsiniz.

Siparişleriniz satın alma aşamasında belirtmiş olduğunuz adrese teslim edilmektedir. Alıcı, kendisinin veya ürünü teslim alacak kişinin adresinde bulunmaması nedeniyle teslimat yapılamaması durumunda masrafları ödemek kaydıyla ikinci defa teslimat talep edebilir.

Ödemenin alınmasıyla beraber siparişiniz hazırlanmaya başlanır ve sevkiyata verilmeye hazır hale geldiğinde size ulaştırılmak üzere yola çıkarılır. Siparişinizle ilgili sevkiyat takip bilgisine üye girişi yaparak sitemizin sağ üst köşesinde bulunan sipariş takibi bölümünden ulaşabileceğiniz gibi ‘mesajlarım’ bölümünden de müşteri hizmetleri ile irtibata geçerek destek alabilirsiniz.

Özelleştirilmiş Ürün, istekleriniz doğrultusunda özel olarak üretilen ürünlerdir. Örneğin kumaş rengi ve türü değiştirilen koltuklar.

Standart Ürün ise istekleriniz doğrultusunda özellikleri değiştirilmeyen ürünlerdir.

Verdiğiniz siparişinizi iptal etmek istediğinizde ‘Sipariş Takibi’ bölümünde ‘Tedarik Aşamasında’ gözüken siparişlerinizi ‘İptal’ butonuna basarak iptal edebilirsiniz.

Siparişinizi, ödemenin alınmasından itibaren hazırlamaya başladığımız için sipariş verdiğiniz tarihten itibaren en geç 3 iş günü içerisinde iptal etmeniz gerekmektedir.

Siparişten itibaren 3 günlük süre dolduysa ya da bu süreden önce siparişiniz sevkiyata verildi ise, artık siparişi iptal edemezsiniz. Fakat ürünü iade koşullarındaki şartlara göre iade edebilirsiniz.

Misafir kullanıcıysanız alışverişten sonra size gönderilen e-postalardaki Sipariş Detayı linkinden İade Et butonuna basarak talepte bulunabilirsiniz.

Kart kullanılarak yapılan ödemelerin iadeleri bankalar ile yapılan sözleşme gereği nakit olarak yapılamamaktadır. İade edilecek bedel, şirketimiz tarafından bankaya tek seferde ödenmesinden sonra bankanız tarafından kartınıza iade edilecektir.

Taksitli işlemlerde bedel iadesi yine taksitli olarak yapılmaktadır. Bu husus bankanızla aranızdaki sözleşmeden kaynaklanmaktadır ve bu durumdan Şirket’imizin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Standart ürünlerde, teslim tarihinden itibaren cayma hakkı süresi olan 14 (on dört) gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ürününüzü iade edebilirsiniz.

Ürünlerin teslim edilmesinden önce de cayma hakkını kullanabilirsiniz. Hizmet sunumuna ilişkin mesafeli sözleşmelerde ise, bu süre sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren başlar. Cayma hakkının kullanımından kaynaklanan masraflar tarafımıza aittir.

Ürünün satıcı tarafından taşıyıcıya teslimi, tüketiciye yapılan teslim olarak kabul edilmez.

Ürün teslimi ile hizmet ifasının birlikte yapıldığı sözleşmelerde, hizmete ilişkin cayma süresi de ürün teslimi ile başlayacaktır.

Cayma hakkı süresinin belirlenmesinde;

  1. a) Tek sipariş konusu olup ayrı ayrı teslim edilen ürünlerde, alıcının veya alıcı tarafından belirlenen üçüncü kişinin son ürünü teslim aldığı gün,
  2. b) Birden fazla parçadan oluşan ürünlerde, alıcının veya alıcı tarafından belirlenen üçüncü kişinin son parçayı teslim aldığı gün,
  3. c) Belirli bir süre boyunca ürünün düzenli tesliminin yapıldığı sözleşmelerde, alıcının veya alıcı tarafından belirlenen üçüncü kişinin ilk ürünü teslim aldığı gün esas alınır.

 

Cayma hakkını kullanıp ürünü iade etmek istiyorsanız teslimden itibaren 14 gün içerisinde ana sayfamızın iletişim başlığı altında bildirilen açık adres, telefon, faks veya e-posta adresine cayma bildiriminde bulunmanız gerekmektedir.

Ürünlerin cayma hakkı dahilinde iade alınabilmesi için;

Satın alınan ürünün orijinal kutusunda ve zarar görmemiş olması,

Tüm aksesuarları ve faturası ile birlikte olması,

Varsa hediye olarak verilen promosyonlu veya kampanyalı ürünlerle birlikte aynı anda gönderilmesi,

Cayma hakkının kullanılamayacağı ürünlerden olmaması gerekir.

 

Cayma Hakkının Kullanılamayacağı Ürün/Hizmetler

a) Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

b) Alıcının istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler.

c) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler.

d) Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler.

e) Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.

f) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

Müşterinin talebi doğrultusunda özel olarak üretilen ürünlerde ise normal şartlarda iade hakkı olmamakla birlikte İMOTİM.COM inisiyatifinde olmak üzere ürünün fiyatı üzerinden özelleştirilmiş ürünlerde %30 özelleştirme bedeli düşülerek iade alabilir. Bu talep teslim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde kullanıldığında geçerlidir.